Depresja

Depresja to stan emocjonalny charakteryzujący się głębokim uczuciem smutku, przygnębienia, utraty zainteresowania życiem oraz braku energii. Osoba cierpiąca na depresję może doświadczać również uczucia beznadziejności i bezwartościowości. Depresja może mieć różne stopnie nasilenia, począwszy od łagodnej, poprzez umiarkowaną, aż do ciężkiej, która może prowadzić do myśli samobójczych i prób samobójczych.

Geneza

Depresja może mieć różne przyczyny, w tym czynniki genetyczne, biologiczne, psychologiczne i społeczne. Czynniki genetyczne mogą zwiększać podatność na depresję, podobnie jak niski poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina, które regulują nastrój. Stres, traumy życiowe, utrata bliskiej osoby, problemy w relacjach i trudności finansowe mogą również przyczyniać się do wystąpienia depresji.

Diagnostyka

Diagnoza depresji opiera się na ocenie objawów przez lekarza psychiatrę lub psychologa klinicznego. Kryteria diagnostyczne określone są w podręczniku diagnostycznym DSM-5. Ważne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem i obserwacja jego zachowań oraz emocji. Często stosuje się także skalę oceny depresji, taką jak Beck Depression Inventory (BDI) lub Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D).

Leczenie

Leczenie depresji może obejmować farmakoterapię, psychoterapię lub ich kombinację. Farmakoterapia opiera się na stosowaniu leków przeciwdepresyjnych, takich jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub leki trójpierścieniowe. Psychoterapia, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna (CBT), może pomóc osobom z depresją w identyfikacji i zmianie negatywnych myśli i zachowań. Ważne jest także wsparcie rodzinne i społeczne.

Występowanie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych na świecie, dotykającym około 264 milionów osób w każdym wieku. Szacuje się, że depresja jest 2-krotnie częstsza u kobiet niż u mężczyzn. Depresja może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej